ЕТИКЕТИ

учебен център тара учебен център тара обучение курсове български език матура БЕЛ обучения изпит кандидат студенти дистанционно обучение присъствено 7 клас математика интензивен курс съчинение подготовка групи кандидат-студенти консултации езикова култура онлайн обучение училище групови умения есе 6 клас занималня ускорени знания немски език литература френски език група център малки групи индивидуално история онлайн индивидуални пробен 10 клас усъвършенстват едногодишен чуждоезиково обучение Тара 12 клас ученик кариерно развитие успех целогодишен изкуства целогодишна испански език руски език 5 клас езиков личностно израстване услуги английски език двугодишен клас кандидат гимназист 1 клас НВО кандидат- гимназист кандидатстудентски публикации професионално Христо 2 клас игри 4 клас 3 клас 11 клас рисуване деца психолог ДЗИ химия биология основен курс поддържащи нива екип образователни предучилищна група реализация кандидатстване Йордан тест седмокласници лятна занималня забавления на открито 9 клас целодневна приложни 8 клас лятна ваканция яворов
  УЧЕБЕН ЦЕНТЪР ТАРА     ·       ЦПО     ·       НОВИНИ     ·       (+359) 2 980 7432

Възторгът и опиянението в "Юноша"

Възторгът и опиянението в стихотворението "Юноша" на Хр. Смирненски (аргументативен текст за матура)

2015-03-31

Христо Смирненски съчетава в творчеството си символистични и авангардистични елементи, чрез които пресъздава своите идеи за смисъла на живота. Емблематично в тази насока е стихотворението му "Юноша", в което лирическият герой е поставен на границата между детството и зрялостта, между първоначалния възторг от живота и осмислянето на висшите житейски ценности. За Аза личното щастие не може да просъществува, докато около него събратята му тънат в мизерия и нещастие. Ето защо единственото възможно решение се оказва бунтът - разрушаването на стария робски свят в името на народното благо.
   Юношеството се свързва с онзи период от живота, в който човек с възторг открива нови хоризонти и е готов да се бори до последно, за да ги достигне. Ето как още на паратекстово равнище е разкрита драмата на лирическия Аз, търсещ смисъла на своето съществуване. За младия човек светът крие предимно очарование и красота, предадени чрез образа на "цветната майска зора". Интересен тук е контрастът между нея и "сивия ден". Противопоставени един на друг, двата образа загатват за конфликта, който ще настъпи между лирическия Аз и жестоката действителност.
   Сблъсъкът между човека и света е очертан посредством несъответствието между очаквания и реалност. Не "друм от цетя", а "черни стени" са отредени на лирическия Аз. По този начин е разкрита невъзможността за развитие на героя, копнеещ за свобода и щастие. Цветовият контраст допълнително подсилва драматизма в участта на младия човек, обречен на трудности и мъка още в началото на земния си път.
   Силите на Злото в стихотворението са представени като митологични демонични образи, чиято тирания управлява света открай време. "Златолуспест гигант" и "Златний Телец" - това са господарите на човечеството. В тяхната образност се крие стремежът на властващите към материално благополучие посредством експлоатация на обикновените хора. От друга страна чрез библейски символи поетът представя страданието на народа. Тръненият венец, кръвта, сълзите и оковите са част от незаслужената съдба, която той е принуден да носи на плещите си. Синекдохите "изтерзани лица" и "гневни сърца" ръзкриват натрупаните мъка и огорчение от живота и постепенно изчерпващото се робско търпение на онеправданите.
   Назряващата "жестока закана" в душите е подготовка за силното негодувание на лирическия Аз. Неговата млада и страстна натура не може да търпи несправедливостите на света. Ето защо той копнее за промяна, за един нов по-добър свят, лишен от мъка и нещастие. Този обрат обаче е осъществим единствено чрез средствата на борбата, затова тя се превръща в идеал и смисъл на живота за младия лирически Аз. Метафоричните образи на пожара и ураганите изобразяват всесилната човешка маса, която в своето единство е способна да преобърне световния ред. Освен това природните стихии се явяват едновременно разрушителна и пречистваща сила, която ще премахне теглото и обидата на "робския свят", за да възтържествуват равенството и свободата.
   Кръговата композиция придава на творбата завършено звучене и създава усещането за осмислен житейски път. Преминал през възторг, разочарование, възмущение и отново възторг, лирическият Аз открива просветлението в "лъчите на нова зора". В нейния образ се крие любовта към "тълпите", които със своята титаничност увличат и опияняват героя. Открил този висш идеал, той е готов да жертва живота си в негово име. Забележителна тук е промяната в глаголните времена: стихът "не попитах защо ще умра" е трансформиран в категоричното "аз ще знам за какво да умра". По този начин ясно е очертана границата между тъмното безпросветно минало и бъдещето, осветено от идеята за революция.
   Стихотворението "Юноша" представя изповедта на младия човек, изправен пред несъвършенствата на света. Разочарованието от неоправданите очаквания подлага вътрешния му мир на изпитание и поставя въпроса за избора между примирение и борба за промяна. В подобна ситуация единствено силните и непримирими с несправедливостите характери са способни да се изправят срещу света и да променят хода на историята.

Ралица Стоянова,
12 кл., 91 НЕГ „Проф. К. Гълъбов” - София

Учебен център Тара

ТАРА АКТИВ ЕООД започва дейността си като Учебен център ТАРА с подготовката на кандидат-гимназисти и кандидат-студенти, както и с езиково обучение в гъвкави и атрактивни форми.

              

ГАЛЕРИЯ