2025-04-04
В помощ на нашите кандидат-студенти подбрахме актуална информация за таксите за висше образование в различни държави и някои университети у нас.
В търсене на по-добра професионална реализация всяка година голяма част от нашите ученици заминават да учат в чуждестранни университети. Освен конкретна помощ с подготовката за матурата по български език и литература, ние се опитваме да ги подкрепим и с информация за различните университети и живота в отделните страни. Повечето европейски университети изискват отлична оценка на матурата, висок резултат от дипломата за средно образование, както и отлично владеене на чужд език. В нашия учебен център се осъществява и подготовката за явяването на съответните изпити – IELTS, TOEFL, SAT, Goethe-Zertifikat, TestDaF и други. Екипът на Учебен център „Тара“ вярва, че доброто образование е от първостепенна важност, независимо дали е придобито у нас или в чужбина. Изборът на всеки един кандидат-студент къде да учи е личен, но ние можем да го подкрепим с допълнителна иформация, която да му даде ясна представа накъде отива.
Великобритания:
За бакалавърски програми: таксите варират от 7500 до 9000 паунда на година. Кандидатите от ЕС имат право на студентски заем, който покрива таксата за обучение за целия период на следването. Изплащането на заема започва след като студентът се е дипломирал, намерил си е работа и годишният му доход е не по-малък от 21 000 паунда. Срокът за плащане на заема е 30 години. Ако след този срок заемът не е погасен напълно, остатъкът се опрощава.
Германия:
В цяла Германия таксите за бакалавърски програми са премахнати. Заплащат се само административни такси в размер от 50 до 300 евро на семестър. Тези такси дават право на студентите да ползват обществения транспорт през целия семестър. По правило Германия не отпуска стипендии за чуждестранни студенти.
Швеция:
Висшето образование е безплатно за студенти от България и останалите страни-членки на ЕС.
САЩ:
Повечето университети в САЩ отпускат пълни, частични или спортни стипендии.
Канада:
Повечето университети в Канада не отпускат стипендии. Студентите обаче имат право да работят по 20 часа седмично в кампуса на университета през първата година, а след нея и извън него – неограничен брой часове.
Австрия:
Всички висши учебни заведения в Австрия събират административна такса от 17, 50 евро на семестър. Редовните студенти от ЕС не плащат семестриална такса в размер на 360 евро. Студентите ползват намаления за градски транспорт, спортни клубове, библиотеки, театри и други.
Дания:
Висшето образование в Дания се финансира от държавата и студентите от ЕС не заплащат семестриални такси.
Холандия:
За учебната 2014/2015 таксите във финасираните от държавата университети са 1906 евро.
България:
Изредените по-долу такси се отнасят за българските граждани (държавна поръчка), докато за чуждестранните студенти те са значително по-високи.
В последните години и у нас има опция за студентски заеми, наред с различни видове държавни и европейски стипендии и награди. Редовните студенти в България ползват редица отсъпки за храна, транспорт, общежития, библиотечни услуги и други.
Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – годишните такси варират от 340 до 925 лева.
Нов български университет – таксите варират от 2400 до 3200 лева на година.
УНСС – таксите варират от 462 до 670 лева на година.
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ – годишните такси са между 420 и 660 лева.
Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“– годишните такси са между 400-840 лева.
Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ – годишната такса е между 2400 – 4320 лева.
Югозападен университет „Неофит Рилски“ – годишните такси са в рамките на 410-720 лева.
Национална спортна академия „Васил Левски“ – годишните такси са между 350-840 лева.
Американски университет в България – годишно 10 800 долара.
Медицински университет - Плевен – годишни такси – между 600-700 лева.