2019-09-25
Мениджър социални мрежи и SEO специалист са едни от най-популярните професии в момента. Но само преди десет години, те дори не са съществували. Технологиите се развиват по-бързо от всякога, а с тях се променя стремглаво и светът на работата. Голяма част от учениците, които са на път да изберат професия, ще работят неща, които изобщо не са фигурирали сред опциите на родителите им, а дори и на по-големите им братя и сестри. Някои от тези професии вече набират скорост, а други все още не съществуват. Какви са професиите на бъдещето? Ще разгледаме няколко от тях.
UX дизайнер
Това е една от професиите, които са толкова нови, че дори си нямаме българско наименование за тях. UX всъщност означава user experience, или потребителско преживяване. Най-общо казано, те свързват технологиите с човешката психология. Задачата им е да правят сайтове, мобилни приложения и софтуерни програми максимално интуитивни, разбираеми и приятни за хората, които ги ползват. За целта провеждат тестове и проучвания сред потребителите, за да разберат предпочитанията, целите и намеренията им и да намерят начин да отговорят на техните нужди. Тези специалисти обикновено имат образование в сферата на информационните технологии или продуктовия дизайн, а понякога са дори психолози. Във всеки случай, трябва да са наясно с всякакви иновации и нови технологии, защото работата им най-често е точно там.
Архитект да данни
Да, правилно сте прочели – не на сгради, а на данни. Живеем в епохата на „big data” или „големите данни“, където всичко се записва и анализира и информацията е един от найценните ресурси. Но за да е наистина полезна и за да могат да се направят приложими изводи от нея, тази информация трябва да се структурира и систематизира. Точно това е работата на архитектите на данни. Те трябва да са аналитични, креативни и да умеят да планират добре. Също е важно да са на „ти“ с технологиите и да умеят да превръщат бизнес целите в практически стратегии, базирани на данните. Не на последно място, от голямо значение е да могат ефективно да предават информация и да общуват с другите, тъй като те са ключови фигури в големите технологични компании.
Специалист по дигитален маркетинг
Рекламната индустрия вече не е каквато беше. Например, нещо съвсем ново в този бранш е инфлуенсър маркетингът. Вече има агенции, насочени изцяло към промотиране на продукти и услуги чрез инфлуенсъри - хора, които имат много последователи в интернет и са способни да им влияят. Освен това, почти всяка компания в почти всеки бранш вече има не само сайт, но и осезаемо присъствие в редица социални мрежи. Затова и голяма част от маркетинговите им усилия отиват по-скоро към имиджа, който създават за себе си в онлайн пространството, отколкото към реклами в традиционния смисъл на думата. Специалистите по дигитален маркетинг се занимават точно с това. Те познават много добре аудиторията на компаниите и марките, за които работят, и знаят как да общуват с тях по начин, който ще ги докосне и заинтригува. Те планират в детайл не само какво съдържание се споделя, но и какви думи и цветове използва бранда, с кои други компании се асоциират, от какви теми в онлайн пространството се интересуват и така нататък.
Инженер по изкуствен интелект
Изкуственият интелект не е само в човекоподобните роботи (да, вече и такива има). Той е в голяма част от технологиите, които ежедневно ползваме – в камерите на смартфоните ни, в социалните мрежи, в апликациите за навигация (като Google Maps), в интернет банкирането и дори имейла ни. Изкуственият интелект е базиран на способността на машините да учат. Инженерите по изкуствен интелект развиват технологии във всякакви сфери, включително здравеопазването, градоустройството и търговията. Най-често дипломите им са по компютърни науки и освен от езици за програмиране, разбират и от алгоритми, невронни мрежи, роботика и физика. Определено е една от най-горещите позиции, особено за технологичните гиганти, и ще расте още и още…
Дрон оператор
В момента дроновете се използват най-вече в армията и за забавление, но много компании имат големи планове за тях. В скоро време не куриери, а дронове ще доставят пратките ни, докато други дронове се разпореждат с боклука, а трети следят нивото на замърсяване на въздуха или извършват поправки на труднодостъпни места. Те ще се множат и развиват все повече и управлението им невинаги ще е проста работа, затова ще изисква специално обучени „пилоти“, които да отговарят за изпълнението на задачите им. Всъщност такава работа вече съществува и даже не е никак зле платена. А ползването на дронове се очаква да нарасне с над 50% в следващите 8 години.
Техник по 3D принтиране
3D принтерите вече са факт и този сектор расте дори по-бързо от дроновете – с 20% всяка година! Очаква се производството на почти всичко (от крайници-протези до коли) да се преориентира към производство чрез добавяне, още познато като 3D принтиране. Затова инженери, техници и индустриални дизайнери, които знаят как да боравят с програми за компютърно моделиране и имат око за детайлите, ще са все по-търсени във всяка сфера. Те ще трябва да познават в детайли самата техника, заедно със софтуерната част и самите продукти, които произвеждат. Това определено е една предизвикателна професия, но пък с интересно и динамично бъдеще!
А ти как мислиш – виждаш ли се да работиш някоя от тези професии? Ако си ученик или студент и ти предстои да влезеш в света на работата, разгледай сайта на NEXTSTEP. Там ще намериш полезна информация и интересни статии за университета и кариерата. Можеш също да получиш помощ от кариерен консултант, или попълниш тест за самооценка, който ще ти помогне да си избереш гимназия или университет.