2024-11-21
Ние в Занималня ТАРА винаги сме смятали играта за невероятно полезна и разтоварваща форма на забавление, а и обучение. Непрестанните тестове, задачи, есета и планове са полезни в образователния процес, но играта е нещо незаменимо. Тя не само разтоварва натрупаните умора и напрежение; не само сплотява децата, а и развива у тях определени знания и качества.
Затова днес решихме да споделим своето мнение по въпроса кои игри са „полезни“ за учениците.
Безспорно – тези, които развиват въображението.
Играта на театър. Това е първото ни предложение. В нея децата са актьори и режисьори на случващото се. Измисля се постановка, научават се по няколко реплики, а при повече време и желание – дори могат да се направят импровизирани костюми и декор.
Измисляне на приказки по дадена тема. Това е втората игра, която често практикуваме през лятото в Занималня ТАРА. Приказката може да бъде индивидуално или колективно задание.
Създаване на кръстословици. Децата отново стават автори, този път на кръстословици. Може всички деца да създават кръстословици по зададена предварително тема (например „животни“) или да им се даде пълна свобода на мисълта.
Създаване на история по картинка. Тази игра е особено подходяща за развихряне на въображението. При нея едновременно се тренират зрителната памет и паметта на ръката.
Подреждане на пъзели . Добрият стар пъзел е игра, която изисква от детето старание и търпение. Хубавото е, че производителите на пъзели са помислили за всички възрасти: колкото по-голямо е детето, толкова повече стават парчетата на пъзела и подреждането се усложнява. В Занималня ТАРА всички обичаме пъзелите!
Играта Memory. Тя е незаменим помощник в тренирането на детската памет! А защо не и паметта на възрастните? Играта се състои от плочки. От едната им страна има картинки, които децата поглеждат, а после плочките се обръщат с гръб. Целта е да се открият две по две еднаквите плочки. А това понякога се оказва много трудно! J
Lego. Няма дете, което да не мечтае за поне един от прочутите конструктури, които развиват въображението и чувството за подреденост на децата. Със сигурност с помощта на тази игра много бъдещи инженери, архитекти и дизайнери са открили призванието си!
Скрабъл. Играта на думи поражда асоциативно мислене, показва на децата езиковото богатство и усъвършенства техния речник.
Това бяха нашите кратки предложения! А основното ни предложение е децата да играят повече! И не само компютърни или видео игри, а и такива, които ги правят различни!